استان گیلان به قطب تولیدات گلخانه‌ای کشور تبدیل می‌شود

گیلان نوین :مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور با اشاره به ارز آور بودن استان گیلان در حوزه کشاورزی گفت: استان گیلان به قطب تولیدات گلخانه‌ای کشور تبدیل می‌شود. به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، سید نظام‌الدین سجادی ظهر امروز در نشست امضای تفاهم نامه تأسیس شرکت شهرک‌های کشاورزی در استانداری گیلان با اشاره به سخنان […]

تاریخ انتشار : پنجشنبه, 17 آگوست , 2017

گیلان نوین :مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور با اشاره به ارز آور بودن استان گیلان در حوزه کشاورزی گفت: استان گیلان به قطب تولیدات گلخانه‌ای کشور تبدیل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، سید نظام‌الدین سجادی ظهر امروز در نشست امضای تفاهم نامه تأسیس شرکت شهرک‌های کشاورزی در استانداری گیلان با اشاره به سخنان امام راحل اظهار داشت: بخش کشاورزی مهم‌ترین بخش اقتصادی کشور است.

وی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را مبتنی بر تکیه به تولیدات داخلی بیان کرد و عنوان داشت: تولیدات بخش کشاورزی بیش از پیش مورد توجه دولت و نظام قرار گرفته است.

سجادی با بیان اینکه در شرایط رکود، بخش کشاورزی از محدود بخش‌هایی بود که رشد اقتصادی داشت خاطرنشان کرد: رشد اقتصادی در بخش کشاورزی باعث مثبت شدن رشد اقتصادی کشور شد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور با اشاره به رشد بخش کشاورزی در سال‌های بعد از انقلاب اعلام داشت: بعد از انقلاب، تولید محصولات کشاورزی از ۲۵ میلیون تن در سال به ۱۱۸ میلیون تن در سال رسید.

وی با اشاره اینکه میزان آب در بسیاری از مناطق کشور به نقطه بحرانی رسیده است و دولت در تامین آب آشامیدنی برخی از نقاط دچار مشکل است گفت: از سدهای کشور بیشتر به‌عنوان آب‌بند استفاده شده است و این سدها در تامین و ذخیره آب نقش زیادی نداشته‌اند.

سجادی با بیان اینکه توفیقات زیادی در بخش کشاورزی در سال‌های اخیر رخ داده است اعلام داشت: از تمام ظرفیت‌های تولید در بخش کشاورزی استفاده نشده است و تولیدات کشاورزی باید بیشتر شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور با اشاره به وجود نداشتن زمینه برای صادرات تمام محصولات کشاورزی و فرآوری آن‌ها گفت: کارخانجاتی که فرآوری محصولات کشاورزی را انجام می‌دهند از مراکز تولید آن محصولات دور هستند و این امر باعث ایجاد هزینه‌های زیادی برای تولیدکنندگان شده است.

وی با اشاره به اینکه شرکت شهرک‌های کشاورزی به‌منظور هدایت و توسعه مجتمع‌های کشاورزی در کشور ایجاد شده است افزود: ایجاد این شرکت توسط دولت در زمانی که بنا بر اصل ۴۴ قانون اساسی تمام شرکت‌های بخش دولتی به بخش خصوصی واگذار می‌شود نشان از اهمیت ایجاد این شرکت‌ها دارد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور با بیان اینکه شرکت شهرک‌های کشاورزی به‌عنوان یک شرکت در سازمان‌های توسعه‌ای به ثبت رسیده است ابراز داشت: تا قبل از این در بین سازمان‌های توسعه‌ای از بخش کشاورزی شرکتی به ثبت نرسیده بود.

وی با اشاره به اینکه ۲۹ شهرک کشاورزی تاکنون به بخش خصوصی واگذار شده است ابراز داشت: ۱۶ شهرک کشاورزی در حال آماده سازی که پس از آن برای واگذاری به بخش خصوصی فراخوان داده می‌شود.

سجادی با بیان اینکه ۸۵۸ هکتار زمین در قالب ۱۸ شهرک کشاورزی در کشور در حال ساخت و آماده سازی است بیان داشت: این شهرک‌ها به‌صورت گلخانه در حال آماده سازی هستند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور اولویت اول ساخت شهرک‌های کشاورزی را ساخت شهرک‌های گلخانه‌ای بیان کرد و عنوان داشت: تولیدات گلخانه‌ای سهم قابل توجهی در صرفه جویی آب و اراضی دارند.

وی با اشاره به اینکه امروزه استفاده بهینه و درست از آب به یک امر ضروری در کشور تبدیل شده است خاطرنشان کرد: بازنگری در الگوی کشت و استفاده روش‌های نوین آبیاری در بخش کشاورزی ضروری است.

سجادی با بیان اینکه ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی، زیرکشت سبزیجات، صیفی‌جات و گل‌ها است اعلام داشت: امکان انتقال این ۴۰۰ هکتار به داخل گلخانه‌ها وجو دارد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور با با اشاره به اینکه ۱۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در کشور زیر کشت گوجه فرنگی است گفت: سالانه ۵۶۰ هزار تن گوجه فرنگی در کشور از این اراضی برداشت می‌شود.

وی با اشاره به برداشت حدود ۳۷٫۵ تن گوجه فرنگی از هر هکتار زمین کشاورزی در کشور خاطرنشان کرد: برای تولید یک کیلوگرم گوجه فرنگی در کشور ۴۲۴ لیتر آب مصرف می‌شود.

سجادی تولیدات گلخانه‌ای را عامل صرفه‌جویی در اراضی خواند و عنوان داشت: میزان ۵۶۰ هزار تن گوجه فرنگی می‌تواند در ۱۹ هزار هکتار از اراضی به‌صورت گلخانه‌ای پرورش داده شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های کشاورزی کشور با تاکید بر اینکه تولیدات گلخانه‌ای سهم به‌سزایی در کاهش مصرف آب دارند گفت: در گلخانه‌ها با استفاده از ۳۰ لیتر آب به ازای هر کیلوگرم گوجه فرنگی می‌توان به اندازه قبل گوجه فرنگی تولید کرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر برای کشت خیار در فضای باز در کشور ۶۶۷ لیتر آب برای تولید هر یک کیلوگرم مصرف می‌شود خاطرنشان کرد: برای تولید یک کیلوگرم خیار در گلخانه ۳۰ لیتر آب مصرف می‌شود.

سجادی با اشاره به ضرورت کشت خیار و گوجه فرنگی در گلخانه‌ها عنوان داشت: با کشت خیار و گوجه فرنگی در گلخانه‌ها ۳ ملیارد متر مکعب آب در سال صرفه‌جویی می‌شود.

مدیرعامل شرکت شهر‌ک‌های کشاورزی کشور، استان گیلان را یک استان ارز آور از لحاظ اقتصادی خواند و عنوان داشت: گیلان به قطب تولیدات گلخانه‌ای کشور تبدیل می‌شود.


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گیلان نوین می باشد و استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است
طراحی و تولید: 40site.ir