عدم حمایت مسئولین اجرایی گیلان از سرمایه گذاران بخش خصوصی موجب دلسردی می شود

حسینعلی سامانی پارسا مدیر کاروانسرای شاه عباسی در جمع خبرنگاران با اشاره به معضلاتی که در حال حاضر با آنها روبروست، گفت: کاروانسرای شاه عباسی (لات) که از قدمت زیادی برخوردار است و تاریخ ساخت آن به دوران صفویه بر می گردد یکی از ۹۹۹ کاروانسرایی بوده که به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده […]

تاریخ انتشار : دوشنبه, 17 جولای , 2017

حسینعلی سامانی پارسا مدیر کاروانسرای شاه عباسی در جمع خبرنگاران با اشاره به معضلاتی که در حال حاضر با آنها روبروست، گفت: کاروانسرای شاه عباسی (لات) که از قدمت زیادی برخوردار است و تاریخ ساخت آن به دوران صفویه بر می گردد یکی از ۹۹۹ کاروانسرایی بوده که به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده و بنده در سال ۹۴ پس از طی مراحل قانونی دست به احیای این مکان زدم.

وی با بیان اینکه برای احیای این بنا، هزینه های زیادی را متحمل شده است اظهار کرد :طبق مصوبه هیات وزیران و بنا به مقررات صندوق احیای بناها و اماکن تاریخی  زمانی که این کاروانسرا در صدد واگذاری بود ،فرآیند واگذاری از طریق مزایده  را طی کردیم و برنده مزایده شدیم و در جهت احیا و بهره برداری از این مکان تلاش کردیم.

مدیر کاروانسرای شاه عباسی ادامه داد: زمین های پیرامون این بنا در سطح بالاتری از کاروانسرا قرار داشت و چون این بنا همیشه در معرض آب گرفتگی بود طبق نظر و دستور کارشناسان میراث فرهنگی  پیش رفتیم و برای حفظ و نجات بخشی کاروانسرا از شرایطی که وجود داشت اراضی پیرامون خاکبرداری شد و این بنا را از دل خاک بیرون کشیدیم.

سامانی خاطر نشان کرد : این روند یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان  برای اینجانب به عنوان سرمایه گذار هزینه شد که البته یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان توسط کارشناسان میراث فرهنگی گیلان تایید شد و مقرر گردید اعتباری در سه مرحله ۵۰۰ میلیون تومانی توسط سازمان برنامه و بودجه گیلان پرداخت شود.

وی تصریح کرد :مرحله ی اول این پول به حساب اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری واریز شد اما این مبلغ هنوز پس از گذشت یک سال و نیم به دست بنده نرسیده است.

وی با بیان اینکه باید از سرمایه گذاران در بخش گردشگری حمایت ویژه صورت گیرد گفت : کاروانسرای شاه عباسی بنای تاریخی ثبت جهانی است و وجود این بنا افتخاری برای گیلانیان است و اینجانب به جهت حفظ و پاسداشت این هویت ملی اقدام به سرمایه گذاری کردم و انگیزه ام صرفا ایجاد یک رستوران نبود بلکه تمام تلاشم در جهت شناسایی و احیای این مکان به مردم کشورمان بوده است.

مدیر کاروانسرای شاه عباسی با اشاره به مکتوبات و مستنداتی که تا کنون به مسوولان استان در زمینه معضلات خود ارایه داده، عنوان کرد : فرماندار وقت شهرستان رشت و استاندار گیلان برای پرداخت پولی که برای این بنا هزینه شده تاکیدات زیادی کردند اما تا کنون ریالی به من پرداخت نشده در حالیکه این هزینه ها توسط خود اداره میراث و با جذب پیمانکار باید صورت می گرفت.

سامانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در خصوص سنگفرش مجموعه نیز اعتباری به بنیاد مسکن گیلان  تخصیص یافت، گفت :  استاندار گیلان دستور پرداخت مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان به جهت ترمیم سنگفرش این مجموعه دادند و از سوی سازمان برنامه و بودجه گیلان این مبلغ  به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان تخصیص یافت اما تا کنون هیچ اقدامی برای کاروانسرای شاه عباسی صورت نگرفته است.

وی افزود: این فضا به جهت جلب گردشگر و اشتغالزایی در استان با ریسک بزرگی که اینحانب در زمینه سرمایه گذاری انجام دادم احیا و مرمت شد و اکنون این توقع برای بنده متصور است که حمایت های حداقلی از یک فرد سرمایه گذار که وقت و امکانات خود را برای برجسته کردن بخشی از جلوه های گردشگری استان گیلان بخرج داده است، صورت پذیرد.

وی خاطر نشان کرد: این طرح در ۸ ماه با تلاش شبانه روزی به ثمر رسید و جمعا سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در این مجموعه هزینه کرده ام و اکنون ۳۸ نفر از افراد بومی همین منطقه در اینجا مشغول بکار هستند و بنده با وجود پرداخت نشدن مطالبات خود ، حقوق و دستمزد کارکنان خود را پرداخت می کنم.

سامانی با اشاره به لزوم نصب تابلوهای راهنمای بین راهی مربوط به مراکز تفریحی ، تاریخی و گردشگری در استان گفت : به هر استانی از کشور که بروید ، جاذبه های گردشگری آن مناطق حتی اگر اندک باشند از کیلومتر ها دورتر با تابلوهای راهنمای بین راهی مشخص شده اند و نشانه ای برای گردشگران هستند .برای همین مجموعه بنده اقدام به نصب بنر و تابلو در مسیر کردم که توسط اداره ی راه جمع آوری شد.

وی افزود :  در حالیکه اطلاع رسانی وجود چنین بناهایی برای بازدید مسافران و گردشگران یک افتخار محسوب می شود.

سامانی تصریح کرد : بنده از ابتدای امر برنامه های بسیاری علاوه بر احیا و بهره برداری از مجموعه ی کاروانسرا داشتم و میتوان به ایجاد تله کابین، کارتینگ در کنار این مجموعه اشاره کرد که با توجه به معضلات پیش آمده در خصوص عدم حمایت مسوولین در همین اجرای فاز یک مجموعه ، اینجانب فعلا رغبتی به ادامه ی گسترش فعالیت خود و انجام فاز های بعدی ندارم.

وی افزود : عدم حمایت مسوولین اجرایی استان گیلان از سرمایه گذاران بخش خصوصی موجب دلسردی می شود و بنده از مقام عالی استان جناب آقای دکتر نجفی و همچنین آقای علیزاده مدیر کل محترم میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان تقاضا دارم که به جهت رونق اقتصادی استان با بهره گیری از ظرفیت های موجود در گیلان ، سرمایه گذاران بخش خصوصی را بیش از پیش حمایت کنند.


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گیلان نوین می باشد و استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است
طراحی و تولید: 40site.ir