مرتضی برگستان
۸ دی، به عنوان سمبل فتنه ستیزی و فتنه گریزی گیلانی ها به مثابه نگین درخشان بر تارکشان خواهد درخشید

از برجستگی های گیلانیان و دیلمان پیشگام بودن این قوم در تحولات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی می باشد. واکاوی تاریخ سراسر افتخار این قوم بدون هیچ زحمتی این مسأله را اثبات می نماید که مردمان سرزمین های شمالی ایران مردمانی تأثیرگزار در همه ادوار تاریخی بوده اند. این تأثیر در برهه ای از تاریخ آنچنان […]

مرتضی برگستان
تاریخ انتشار : دوشنبه, ۶ دی , ۱۳۹۵

از برجستگی های گیلانیان و دیلمان پیشگام بودن این قوم در تحولات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی می باشد. واکاوی تاریخ سراسر افتخار این قوم بدون هیچ زحمتی این مسأله را اثبات می نماید که مردمان سرزمین های شمالی ایران مردمانی تأثیرگزار در همه ادوار تاریخی بوده اند. این تأثیر در برهه ای از تاریخ آنچنان درخشان و برجسته بوده است که فرماندهی سرزمین های اسلامی به دست حاکمان این سرزمین بوده است. حضور موثر این سرزمین در مناسبات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در هیچ دوره ای از تاریخ ایران قابل اغماض نمی باشد؛ از حکومت دیلمیان تا مشروطه و انقلاب اسلامی. مسلمان شدن مردمان این سرزمین هم کاملا اختیاری و ناب بوده است. حق طلبانه از ابتدا به اسلام ناب ایمان آوردند و مأمن و پناهگاه علویان فراری از ظلم حکومتهای سفاک تاریخ بوده اند. در تاریخ معاصر هم حضور پررنگشان در قیام مشروطه و جنگل و نهایتا انقلاب اسلامی و مناسبت های انقلاب اسلامی نشان می دهد که مردمان بیدار و هوشمند این خطه همیشه به وظایف اجتماعی سیاسی خود واقف بوده اند.
بی شک قیام جنگل و انقلاب روحانی مجاهد در مقابل ظلم حکومت مرکزی نقطه عطفی در حرکت هایی گردید که تا زمان ما تلألو آن همچنان ادامه دارد. و شاید بتوان این نهضت را به عنوان یکی از پازل های شکل گیری جمهوری اسلامی ایران در سیر تطور استقلال خواهی مردم ایران دانست.
پس از انقلاب شکوهمند اسلامی به دست بت شکن بزرگ تاریخ معاصر امام خمینی قدس سره؛ هر چند منشأ و حرکت اصلی این انقلاب از مرکز ایران شکل گرفت ولی حضور مردم گیلان در همه عرصه های این انقلاب نشان از تأثیر گزار بودن مردم انقلابی این خطه در انقلاب اسلامی دارد. حضور در راهپیمایی های براندازی رژیم سفاک پهلوی، حضور پررنگ و موثر در جبهه های نبرد علیه دشمن بعثی و حمایت و پشتیبانی لجستیکی و همه جانبه از این جنگ با کاروان های ۱۰۰۰ کامیونی و در نهایت حضور نخبگان سیاسی و اجتماعی این خطه در مسئولیت های مهم دولتی و حکومتی همه و همه موید این مسأله است که گیلمردان و گیلزنان که رنگ حرکاتشان بنا به فرمایش رهبر معظم انقلاب رنگ ایمان است همچنان در حمایت همه جانبه از اسلام ناب و تقویت آن در صحنه حاضر می باشند.
با همه آنچه گفته آمد متأسفانه به دلایل مختلف که جای سخن از آن در این نوشته نیست، خواسته و یا ناخواسته برجستگی های این حضور به بلندای تاریخ سراسر باشکوه این سرزمین آنگونه که باید و شاید مشخص نمی باشد. با عدم برجسته سازی مناسب و عدم شناساندن درست ظرفیت ها، حتی در برخی از عرصه ها شاهد تحریفهای ناجوانمردانه تاریخ این سرزمین بوده ایم؛ که این مسأله هم در نوع خود از قصه های پر غصه این سرزمین می باشد. نمونه بارزش را می توان در غلط جلوه دادن فلسفه نهضت جنگل دانست. در این زمینه کار تا جایی پیش رفته است که عده ای فرصت طلب با بی شرمی تمام تلاششان را بر این مسأله معطوف نموده اند که قیام کوچک جنگی را نهضتی غیر دینی جلوه دهند.
آنچه مهم است و در این بین رنگ نمی بازد حرکت های تأثیر گزار، به موقع و حتی پیشرو مردم گیلان است که همچنان ادامه دارد. به عنوان نمونه می توان آخرین افتخار مجاهدان گیلانی را در حرکت بی نظیرشان در دفاع از حرم و حریم اهل بیت علیهم السلام و آزاد سازی دو شهر شیعه نشین نبل و الزهراء در جریان جنگ سوریه دانست. مسأله ای که متأسفانه علی رقم بی نظیر بودنش مانند حرکت های دیگر به صورت درست مورد توجه قرار نگرفته است. در رابطه با حضور بی نظیر مجاهدان گیلانی در جبهه مقاومت همین بس که سردار رشید جهان اسلام حضور گیلانی ها در سوریه را مایه آرامش خود دانسته اند.
زکاوت و هوش بالای مردمان سرزمین های شمالی ایران اسلامی باعث گردیده علاوه بر حضور در عرصه های روشن حق طلبی و مبارزه با باطل، حتی در گاه فتنه که تشخیص سره از ناسره سخت می باشد هم حضوری مثال زدنی، به جا و به موقع داشته اند. ۸ دی را می توان یکی از بی نظیرترین حرکات مردم گیلان دانست. زمانی که بزرگان و خواص جامعه در غبار کور کننده فتنه خواسته و یا ناخواسته در جبهه دشمن قرار گرفته بودند و در خوش بینانه ترین حالت با سکوتشان در حال تأیید یک حرکت براندازانه و موزیانه آمریکایی، انگلیسی و صهیونیستی بودند. مردم گیلان با حضور بی خود حتی یک روز زودتر از سایر نقاط کشور درک بالا و هوش بی نظیر سیاسی و اجتماعی خود را یک بار اثبات نمودند و نشان دادند که علی رقم اینکه مسئولین وقت به دنبال مسائل دیگر و حتی جلوگیری از حضور مردم بودند با عدم توجه به آن با حرکتی خودجوش و انقلابی پیشگام در دفاع از حریم انقلاب گردیدند تا آخرین میخ ها بر تابوت فتنه آمریکایی، انگلیسی و صهیونیستی کوفته شود.
۸ دی، به عنوان سمبل فتنه ستیزی و فتنه گریزی گیلانی ها به مثابه نگین درخشان بر تارکشان خواهد درخشید هر چند مسئولینی بی بصیرت که به ظاهر یدک کش نام نمایندگی مردم انقلابی گیلان هستند از حنجره اشان ندایی برخلاف ندای مردم گیلان در ۸ دی بیرون بیاید. ۸ دی نشانگر بصیرت آحاد مردمان دیار رنج و برنج است و نشان از درک بالای سیاسی و اجتماعی آنها دارد و اگر هم کسانی بخواهند مانند ایام فتنه با دلایل واهی، نابخردانه و عوامفریبانه جلوی این حرکت بایستند و به ظاهر و به دروغ خود را همراه توده های مردم معرفی نمایند مردم انقلابی به راحتی از روی آنها رد خواهند شد و به وظایف خود در زمان و مکان مناسب عمل خواهند نمود.
آنچه مهم است و باید مورد توجه قرار بگیرد این که بنا به فرمایش رهبر فرزانه و حکیم انقلاب اسلامی فتنه تمام نشده است و باید برای فتنه های بزرگتر آماده بود ولی درس آموختن و ظرفیت سازی از آنچه بر ما گذشت جزء وظایف خواص آحاد انقلابی، مومن و معتقد به آرمان های امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی است.
متأسفانه آنگونه که باید و شاید ۸ دی برای مردم گیلان به عنوان یک افتخار برجسته سازی نگردید. امری که در سایر مناطق کشور با توجه به برجستگی های حرکات انقلابی آن مناطق صورت گرفته است. مردم قم را به قیام ۱۹ دی می شناسند و تبریزیها را به قیام ۲۹ بهمن و ورامین را به قیام ۱۵ خردادشان؛ اما آنگونه که باید و شاید حرکت بی نظیر مردم گیلان مورد توجه قرار نگرفته است. اگر چنین مهمی به وقوع بپیوند دیگر نگرانی و ناراحتی نسبت به سخنان و موضع گیری ها وجود نخواهد داشت زیرا سندی محکم و بدون خدشه در فتنه ستیزی و فتنه گریزی مردمان این سرزمین تحت عنوان هشتم دی سال هزار و سیصد و هشتاد و هشت وجود دارد. جای نمایشگاه ها، سمینارها، نشست های محلی منطقه ای و ملی برای این حرکت بسیار خالی است تا به درستی حرکت بی نظیر مردان و زنان این سرزمین ثبت و ضبط گردد. اولا برای کسانی که حافظه سیاسی مناسبی ندارند و ثانیا برای جوانان انقلابی آینده این خطه که بدانند وارثان مردان و زنان انقلابی، همیشه در صحنه ای و پیشرو می باشند.

برچسب‌ها

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گیلان نوین می باشد و استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است
طراحی و تولید: 40site.ir