پشت پرده انتقادات استاندار گیلان از شهرداری رشت/ سیاست فرار رو به جلو و دادن آدرس غلط

به گزارش گیلان نوین اواخر هفته گذشته استاندار گیلان در برنامه شبکه باران از شهرداری رشت به دلیل عدم پرداخت به موقع حقوق کارگران آن انتقاد کرد و گفت: چطور می­شود مدیران شهرداری حقوق و پاداش خود را به موقع دریافت کنند اما حقوق و مزایای پایین پاکبانان به تاخیر بیفتد. نجفی همچنین با انتقاد […]

jpg3662
تاریخ انتشار : یکشنبه, ۱۹ دی , ۱۳۹۵

به گزارش گیلان نوین اواخر هفته گذشته استاندار گیلان در برنامه شبکه باران از شهرداری رشت به دلیل عدم پرداخت به موقع حقوق کارگران آن انتقاد کرد و گفت: چطور می­شود مدیران شهرداری حقوق و پاداش خود را به موقع دریافت کنند اما حقوق و مزایای پایین پاکبانان به تاخیر بیفتد.

نجفی همچنین با انتقاد از ترافیک سطح شهر رشت گفت: نباید به بهانه اجرای پروژه­ های عمرانی شهری خیابان ها و معابر اصلی شهر پیش از زمان تعیین شده مسدود باشد و مردم به زحمت بیفتند.­

در ظاهر امر باید خوشحال بود که استاندار استان، از عقب افتادن احتمالی حقوق کارگران ناراحت شده و برآشفته است. لابد انتظار هم دارد که مردم هم از او تشکر کنند و او را استاندار قابلی بدانند. اما آیا حقیقت این است؟

دکتر نجفی یک شهروند نیست، او عالی­ترین مقام دولت در استان است و مسوولیت سنگینی روی دوشش قرار دارد . اگر دو سال اول مدیریت مدیران دولت تدبیر و امید به نقد و تخریب دستاوردهای دولت احمدی­ نژاد گذشت، حالا در فاصله ی کمتر از پنج ماه تا انتخابات ریاست جمهوری دولت مردان باید پاسخ بدهند که در سه سال و نیم گذشته برای اقتصاد کشور چه کرده­اند و حالا که خود سکان کشور را به دست گرفته­ اند آیا توانسته­ اند مشکلات اصلی مردم یعنی معشیت و بیکاری را حل کنند یا نه؟ به نظر می­رسد انتقاد استاندار از شهرداری رشت، بیش از اینکه مبتنی بر همدلی با مردم باشد، ریشه در سیاست فرار رو به جلو دارد.

استاندار درست در زمانی این حرف را زده که سخنان معاون برنامه­ ریزی استانداری درباره­ی کاهش ۱۲ درصدی بودجه گیلان در سال ۹۶ با انتقاد شدید رسانه ها رو به رو شد. در حالی که حتی رسانه های حامی دولت انتظار داشتند رییس سازمان برنامه و بودجه استان توجیه قابل قبولی برای این خسران بزرگ بیاورد، کیوان محمدی مضحک ترین پاسخ ممکن را داد: مگر می­شود ما در دولت، دکتر نوبخت را داشته باشیم و بودجه استان ۱۲ درصد کم شود؟!!

اعلام آمار بیکاری در استان نیز که در شش ماه اخیر به یک مطائبه تبدیل شده است. مسوولان ارشد دولت در گیلان در حالی تاکید می کنند نرخ بیکاری در ایران زیر ده درصد است که بدون اغراق در هر خانواده گیلانی یکی دو جوان بیکار وجود دارد.

اما وقتی استاندار گیلان از شهرداری رشت انتقاد می­کند باید پاسخگویی چه بخش از عملکرد خودش باشد؟ ایشان از عقب افتادن حقوق کارگران انتقاد کرده و گفته معنا ندارد که پرسنل شهرداری حقوق و مزایای خود را دریافت کنند و حقوق کارگران پرداخت نشود. اما نجفی نمی­گوید در طول سه سال و نیم اخیر چه بر سرکارخانه ­های گیلان آمده و چرا کارگران بسیاری از کارخانه­ ها ماه­ها حقوق خود را دریافت نکرده­ اند. تنها تفاوت این انبوه کارگران با کارگران شهرداری این است که نهاد­های زیر مجموعه دولت تا حد ممکن سعی می­کنند با اهرم فشار مانع از اطلاع­ رسانی اخبار کارگری شوند. همین هفته گذشته بود که کارگران ­شاغل در پروژه­ی راه آهن گیلان در اعتراض به عقب افتادن حقوق­شان دست به اعتصاب زدند و دولت فخیمه مجبور شد معاون وزیر را بفرستد تا به کارگران وعده دهد و آن­ها را به سر کار برگرداند.

جالب است که به گفته معاون استاندار از بودجه ۴۰۰ میلیارد تومان تعیین شده برای راه آهن گیلان در سال ۹۵ تاکنون تنها ۶۰ میلیارد تومان تخصیص داده شده و کلاً دولت یازدهم در این دوره هیچ پروژه عمرانی جدیدی در کشور آغاز نکرده است.

خوشبختانه بعد از انکارهای متعدد، دولتِ مورد حمایت اصلاح­طلبان از یک سال پیش پذیرفت که اقتصاد کشور دچار رکود بی­سابقه­ ای شده است. به همین دلیل تقریباً دولت تمام کارهای عمرانی را خوابانده و به سخنرانی اکتفا می­کند! در این شرایط و در سالی که مقام معظم رهبری سال اقدام و عمل نامیده ­اند، اگر نهادی همچون شهرداری که خودکفاست و از بودجه دولتی ارتزاق نمی­کند در شرایط اقتصادی رکود، با اقتدا به فرامین رهبری و در راستای اقتصاد مقاومتی کار را رها نکرده و تلاش کرده بدون عذرها و بهانه­ هایی که مسوولان دولت بی­­ تدبیر می­آورند، پروژه­های عمرانی را اجرا کنند، آیا حالا باید مورد عتاب دولت مردانی قرار بگیرد که فقط بلدند حرف بزنند؟ این کمال بی انصافی است.

شهردار رشت از آغاز سال ۹۴ تا امروز تنها در یک مورد، با ساخت بازار چه­ های میوه و تره بار برای بیش از هزار نفر شغل ایجاد کرده است. مسوولان دولتی در استان گیلان جز گفتار­درمانی چه کارکرده ­اند؟ کدام پروژه بزرگ را آغاز کرده ­اند که به واسطه­ ی آن اشتغال بیافرینند؟ جز این است که همان مسکن مهر را که دستارود دولت گذشته بود و دست کم مشاغلی کوتاه­ مدت فراهم می کرد، تعطیل کرده­اند؟

یک ماه و نیم پیش وزیر صنعت، معدن و تجارت به گیلان سفر کرد. قبل از آن در بوق و کرنا کردند که در این سفر سه پروژه بزرگ افتتاح می­شود. با سفر پیرترین عضو کابینه به رشت، تعداد پروژه­ ها آب رفت و تنها یک پروژه­ ی بسیار کوچک افتتاح شد. واقعاً دولتی با این کارنامه چطور می­تواند عملکرد شهرداری را زیر سوال ببرد؟

دو سال است مقامات ارشد دولتی گیلان در بوق و کرنا کرده ­اند که گیلان رتبه اول در بهبود فضای کسب و کار را در کشور دارد. بله، وضعیت خوبی در فضای کسب و کار حاکم است، چون اصلاً کسب و کاری وجود ندارد! ممکن است عده­ی قلیلی منتقد برخی اقدامات شهرداری رشت باشند، اما انصافاً عملکرد عمرانی این نهاد عمومی به اندازه ­ی اقدامات دولت در سه استان شمالی بوده. واقعا دولتمردان دولت تدبیر و امید که را در دل مردم خشک کرده­اند از فضایی که ادعا می­کنند در نتیجه برجام به وحود آمده چه بهره­ای برده­اند؟ فرض کنیم بر خلاف واقعیت، برجام دستاورد مهمی بوده، و درواز­ه اقتصاد جهانی را به روی ما گشوده شده و چه و چه… سهم گیلان چه بوده؟ چقدر سرمایه خارجی برای گیلان جذب شده؟ آیا دستاورد برجام قرار بود جلسات تشریفاتی با یک سری آدم فکل کراواتی و ابراز تمایل برای همکاری باشد؟ از این همه سرمایه گذاری که از ساختمان استانداری گیلان حتماً برای رعایت احترامات فامیلی! به منطقه آزاد رفته اند و با خواهر زاده نماینده عالی دولت در گیلان عکس گرفته­اند چه چیزی عاید مردم گیلان شده است؟

چندی پیش اکبر ترکان، مشاور ارشد رییس­ جمهور به منطقه آزاد سفر کرد تا از پروژه موج­شکن بازدید کند. مسوولان ارشد دولت در گیلان هم در یک پاسکاری خانوادگی، از تاثیرات شگرف این موج­ شکن بر اقتصاد گیلان خبر دادند و گفتند رییس جمهور برای افتتاح آن به گیلان سفر می­کند، خبری که بلافاصله تکذیب شد. کاش همان­قدر که ادعای نرخ بیکاری زیر ده درصد را تکرار می­کردند، چند بار با صدای بلند می­گفتند که ارزش ریالی این پروژه چقدر است؛ یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان، برابر با حدود یک هشتم تنها بخشی از پروژه جمع­ آوری آب­های سطحی در رشت که به ارزش ۹ میلیارد تومان چندی پیش در حمیدیان افتتاح شد البته نه با حضور رییس­ جمهور!

بر فرض که حقوق عده قلیلی از کارگران یکی دو ماه عقب افتاده باشد، اما شهرداری به واسطه انبوه پروژه­های عمرانی­ اش جور دولت را کشیده و اشتغال ایجاد کرده، امری که وظیفه ذاتی دولت است و احتمالا به دلیل همین ناکارآمدی­ها، شاید دولت روحاني اولین دولت چهارساله جمهوری اسلامی شود.

مقامات عالی­رتبه دولت در گیلان احتمالا دچار فراموشی شده­اند که هنگام افتتاح پیاده­راه و بسیاری پروژه­های بزرگ شهرداری عکس یاردگاری گرفتند تا خود را شریک موفقیت­ها کنند. در آخرین مورد حتما یادتان هست که جناب استاندار در افتتاحیه زیرگذر شهیدان لطفی حاضر شد. به راستی اگر دستاوردهای شهرداری در دو سال اخیر را کنار بگذاریم، دولت یازدهم برای مردم رشت چه کرده است؟ هیچ. حتی تقریبا هیچ هم نه، خود هیچ!

استاندار گیلان در حالی از گلایه به حق شهروندان از ترافیک گفته که عملکرد دولت در ساخت یازده کیلومتر باقی مانده ازآزاد راه رشت- قزوین در محدوده منجیل و رودبار صفر بوده و بازدیدهای نمایشی نوبخت دیگر مسوولان دولت از این پروژه به هیچ جایی نرسیده است. باید از استاندار محترم پرسید آیا ترافیک جانکاه و اعصاب خردکن آزادراه رشت- قزوین در آستانه تعطیلات رسمی قابل مقایسه با ترافیک رشت است؟

جالب اینکه خود استاندار اذعان کرده که دلیل ترافیک در رشت، انجام پروژه­های عمرانی است. ترافیک آزاد راه برعکس به دلیل عدم اجرای پروژه عمرانی بوده است!

به نظر می­رسد مدیران دولتی در گیلان چنان دست­شان خالی است که از ترس حسابرسی مردمی به عملکردشان در آستانه انتخابات، توپ را به زمین شهرداری انداخته­اند.

بهتر است مسوولان دولت به جای زیر سوال بردن عملکرد شهرداری که آثارش عیان است، به سوالات جدی مردم درباره­ی عملکرد خود پاسخ بدهند. چون بازی فرار به جلو، بازی از مد افتاده­ای است که مردم هوشیار گیلان فریبش را نخواهند خورد.


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گیلان نوین می باشد و استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است
طراحی و تولید: 40site.ir