نگاهی به استیضاح شهردار رشت/چرا ثابت قدم برکنار شد!؟

به گزارش گیلان نوین بالاخره پس از فراز و نشیب فراوان در آخرین ماه های عمر شورای چهارم ، سومین استیضاح شهردار رشت به ثمر نشست و ثابت قدم نتوانست تا آخر شورای چهارم ثابت قدم بماند. در این نوشته دنبال نقد عملکرد شهردار معزول رشت نیستیم که این موضوع با توجه به گستره ، […]

Capture
تاریخ انتشار : جمعه, ۲۶ خرداد , ۱۳۹۶

به گزارش گیلان نوین بالاخره پس از فراز و نشیب فراوان در آخرین ماه های عمر شورای چهارم ، سومین استیضاح شهردار رشت به ثمر نشست و ثابت قدم نتوانست تا آخر شورای چهارم ثابت قدم بماند.
در این نوشته دنبال نقد عملکرد شهردار معزول رشت نیستیم که این موضوع با توجه به گستره ، شرایط و مدت زمان فعالیت وقتی وسیع و فضایی کاملا تخصصی می طلبد.
طرف این صحبت بیشتر اعضای شورای چهارم هستند و علی الخصوص اعضایی که زمانی مدافع سینه چاک همین شهرداری بودند که در شرایط فعلی رأی به رفتن او دادند.
استیضاح شهردار بیشتر از آنکه نشان دهد شهردار رشت فردی موفق بوده یا نه نشانگر این موضوع است که شورای چهارم شورای کاملا ناموفق بوده است و نتیجه انتخابات شورای پنجم گویای این مسأله هست. اگر چه برخی از اعضا توانستند با هزینه های میلیاردی و یا حمایت های برخی از جریانات خود را به کرسی شورای پنجم برسانند اما اگر مردم می خواستند بر اساس عملکرد شورا افراد را انتخاب نمایند بی شک هیچ یک از اعضای شورای چهارم با توجه به عملکردشان صلاحیت حضور در شورای پنجم را نداشتند.
جلسه استیضاح و مهره چینی اعضای شورا را به سه دسته می توان تقسیم کرد :

دسته اول اصلاح طلبان شورا هستند:
شهردار رشت بر اساس ارتباط سنتی که با دکتر قالیباف داشتند در انتخابات ریاست جمهوری پس از کناره گیری دکتر قالیباف پشت سر حجت الاسلام رئیسی قرار گرفتند که این مسأله باعث بهانه جویی اعضای اصلاح طلب شورا برای عزل ایشان گردید. ولی باید توجه داشت اینگونه تحلیل نمودن استیضاح شهردار سطحی است و باید به گونه ای دیگر نیز به مسأله نگاه کرد اعضای اصلاح طلب شورای چهارم و شورای پنجم کاملا آگاه هستند که اگر ثابت قدم در مسند شهرداری باقی می ماند با قدرت لابی گری پشت پرده قطعا یکی از گزینه های اصلی برای تصدی شهرداری رشت در آینده نزدیک خواهد بود. انتخابی که اگر واقع می شد با توجه به نگاه غیر سیاسی ثابت قدم بسیاری از خواسته هایشان به کرسی نمی نشست لذا در استیضاح آخر رأی به رفتن او دادند تا با فراغ بال بتوانند مهره اصلاح طلب خود را بر کرسی شهرداری رشت بنشانند.
دسته دوم اعضای حامی قبلی و منتقد جدید الظهور بودند:

اعضایی که در طول مسئولیت شهردار ظاهرا حمایت های بی چون و چرا از ایشان می کردند _بخوانید حمایت هایی که منشأش زد و بند ها و بهره های پشت و پرده بود_ اما در انتخاباتی که پشت سر گذاشتیم نتوانستند از حمایت شهردار رشت و قرار گرفتن در لیست مورد نظرشان بهره ای ببرند لذا به محض اینکه از این دیگ به آنها آشی نرسید با لگد زدن به آن انتقام سختی از شهردار گرفتند.
و دسته سوم چند عضو غایب روز استیضاح بودند که برای در امان ماندن از تحلیل ها و نقدهای بعدی غیبت در روز استیضاح را حتی بر انداختن رأی سفید هم ترجیح دادند.
همه این مسائل نشان می دهد که شورای چهارم شورای زد و بند و غیر تخصصی بود که با توجه به نتیجه انتخابات این مسأله را می توان از تحلیل درست رأی مردم رشت هم فهمید.
البته نکته قابل تأمل و مثبت شورای چهارم این بود که با توجه به تجربیات شورای سوم و اتفاقاتی که در آن افتاد دست به عصا تر حرکت کردند و عاقبتشان به مثابه عاقبت شورای سوم ختم به شر نشد که اگر تجربه شورای سوم وجود نداشت ای بسا همان اتفاقات شورای سوم در شورای چهارم واقع می شد.
و آخر اینکه اگر چه ثابت قدم با هوش سرشار خود و تجربه ای که از اولین حضورش در شهرداری رشت داشت با بازی خوانی درست و مهره چینی مناسب تا آخرین ماه های عمر شورای چهارم توانست شهردار بماند اما آخرین حرکات و مهره چینی ثابت قدم باعث برکناری او شد. مسأله ای که کاملا قابل پیش بینی بود.

به نظر می رسد علی رقم تجربه و هوش بالا آخرین حرکت ثابت قدم نادرست بود و پاشنه آشیل او گردید. حضور و برنامه ریزی برای تأثیر در انتخابات شورای پنجم بود اگر چه بر اساس تحلیل نادرست می توانست یک فرصت برای بقاء باشد دقیقا یک تهدید شد برای رفتن که این تهدید عملی نیز گردید.در حالی که بهترین انتخاب با توجه به تعداد زیاد کاندیداهای شورای پنجم بی طرفی واقعی و صرفا نظاره گر بودن انتخابات شورا بود.

اگر این مسأله واقع می شد بی شک شاهد انتقام کاندیداهای ناکام شورای چهارم از خود نمی شد و شاید با حضور تا آخرین روزها ای بسا با برنامه ریزی مناسب شهردار منتخب شورای پنجم نیز لقب می گرفت.


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گیلان نوین می باشد و استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است
طراحی و تولید: 40site.ir