سیدحسن نصرالله: آیت‌الله هاشمی به آرمان فلسطین و مقاومت ایمان داشت/ فوادمعصوم: هاشمی شخصی که عراق از او به عنوان یک دوست یاد می‌کند

گیلان نوین آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر روز گذشته یکشنبه ۱۹ دی ماه در یکی از بیمارستان‌های تهران دار فانی را وداع گفت؛ وی در سن ۸۲ سالگی به دلیل عارضه قلبی در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده بود. در پی این واقعه سران کشورهای مختلف پیام‌های تسلیت را اعلام […]

۲۰۲۰۷۰۸_۸۲۰
تاریخ انتشار : دوشنبه, ۲۰ دی , ۱۳۹۵
گیلان نوین آیت‌الله اکبر هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر روز گذشته یکشنبه ۱۹ دی ماه در یکی از بیمارستان‌های تهران دار فانی را وداع گفت؛ وی در سن ۸۲ سالگی به دلیل عارضه قلبی در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده بود.
در پی این واقعه سران کشورهای مختلف پیام‌های تسلیت را اعلام کردند که در ذیل به آنها اشاره می‌کنیم.
* «سید حسن‌ نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان در پیامی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلت نظام را تسلیت گفت و اعلام کرد: وی در طول مدت ۳۴ سال ، حامی مقاومت در لبنان بود. بر اساس گزارش وبگاه «العهد»، وی در ابتدای پیام خود به نمایندگی از حزب‌الله، تمامی اعضای مقاومت و خانواده‌های شهدا و جانبازان، درگذشت آیت‌الله رفسنجانی را به آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب، ملت ایران و خانواده وی تسلیت گفت.

نصرالله تصریح کرد: آیت‌الله رفسنجانی به آرمان فلسطین و مقاومت در برابر صهیونیست‌ها ایمان داشت و آرمان فلسطین در بطن تمام روزهای طولانی‌مدت مبارزه‌اش در برابر حکومت شاه مستبد پهلوی و نیز پس از پیروزی انقلاب اسلامی حضور داشت.

وی افزود: ما مردی بزرگ از مردان امت را از دست دادیم؛ ما اعضای حزب‌الله هرگز مواضع حمایتی این مرد از خود را فراموش نخواهیم کرد ؛ او با شادی ما شاد و با ناراحتی ما ، ناراحت می‌شد و حتی یک روز نیز از یاری ما نایستاد.

سید حسن نصرالله تأکید کرد: آیت‌الله هاشمی یک حامی، ستون، نگهبان ، پدری مهربان و مدافعی استوار در تمامی مراحل و شرایط سخت بود.

* «حمد بن عیسی آل خلیفه» پادشاه بحرین شامگاه یکشنبه طی پیامی به دکتر «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت. بنا بر اعلام خبرگزاری بحرین، «پادشاه این کشور از خداوند متعال برای روح آن فقید عزیز رحمت واسعه طلب نموده و صبر جمیل را برای رئیس جمهوری، مردم، بازماندگان و فرزندان آن فقید خواستار شده است.
* شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر با ارسال پیامی به دکتر حسن روحانی رئیس جمهور ایران درگذشت حضرت آیت الله هاشمی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت. در همین رابط مسئولان بحرینی و اماراتی طی پیام‌هایی درگذشت آیت الله هاشمی را تسلیت گفتند.
* شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر کویت با ارسال تلگراف تسلیتی به حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان، درگذشت آیت‌الله هاشمی را به وی تسلیت گفت.
* خلیفه بن‌زاید آل نهیان، پادشاه امارات عربی متحده با ارسال تلگرافی به «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران درگذشت آیت‌الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت.
محمد‌ بن‌ راشد آل‌ مکتوم معاون رئیس دولت امارات و حاکم دوبی و نیز محمد‌ بن‌ زاید آل نهیان ولی‌عهد ابوظبی و معاون فرمانده عالی نیروهای مسلح نیز با ارسال تلگراف‌های مشابه به روحانی درگذشت آیت‌الله هاشمی را تسلیت گفتند.
* «فؤاد معصوم» رئیس‌جمهور عراق در پیامی به همتای ایرانی خود آورده است: با نهایت حزن و اندوه خبر درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی  و رئیس‌جمهور اسبق مغفور علی اکبر هاشمی رفسنجانی را دریافت کردیم؛ شخصی که کشور ما از او به عنوان یک دوست حتی در شرایط سخت‌ترین یاد می‌کند.
* «عمار حکیم» رئیس ائتلاف بزرگ «التحالف الوطنی» به عنوان بزرگترین ائتلاف شیعیان عراق نیز در بیانیه‌ای، به رهبری، مردم و دولت ایران درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.
در این بیانیه آمده است: درگذشت حضرت آیت‌الله شیخ علی اکبر هاشمی رفسنجانی را به امام سید علی خامنه‌ای و مردم شریف و دولت ایران تسلیت عرض می‌کنیم.
* آیت‌الله «قاسم الطائی» از مراجع دینی عراق نیز در پیامی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را به مقام معظم رهبری و مردم ایران تسلیت گفت. آیت‌الله الطائی، تأکید کرد: مسلمانان و دنیای عرب به شخصیتی همچون هاشمی رفسنجانی نیاز دارند و او از افرادی بود که ترس و نگرانی را متوجه دولت آمریکا می‌کرد.
* نوری المالکی نیز از افرادی بود که در ساعات اولیه انتشار خبر درگذشت آیت‌الله رفسنجانی، پیام تسلیت خود را خطاب به مردم و رهبری ایران منتشر کرد. در این پیام از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به عنوان فردی محوری در نظام جمهوری اسلامی یاد شده که در مسیر تحق انقلاب سختی‌ها و تلاش‌های بسیاری را متحمل شده است.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گیلان نوین می باشد و استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است
طراحی و تولید: 40site.ir