رکود مسکن ۳ ساله شد / #روحانی_مچکریم

بازار مسکن سومین سال رکود را پشت سر گذاشت. گزارش مرکز آمار ایران از تغییرات معاملات مسکن در تابستان سال جاری و مقایسه آن با ۱۱ فصل قبل از آن نشان می‌دهد که بازار مسکن به جز نوسانات جزئی در تعداد معاملات، تغییر چشمگیری را در جهت رونق تجربه نکرده است. نمودار تعداد معاملات زمين […]

۷۳۷۷۱
تاریخ انتشار : پنج شنبه, ۲۳ دی , ۱۳۹۵

بازار مسکن سومین سال رکود را پشت سر گذاشت. گزارش مرکز آمار ایران از تغییرات معاملات مسکن در تابستان سال جاری و مقایسه آن با ۱۱ فصل قبل از آن نشان می‌دهد که بازار مسکن به جز نوسانات جزئی در تعداد معاملات، تغییر چشمگیری را در جهت رونق تجربه نکرده است.

نمودار تعداد معاملات زمين و مسكن در اين ۱۲ فصل نشان‌دهنده حركت بر روي خط ركود است و هيچ‌گاه رشد معنادار و دنباله‌داري در معاملات اتفاق نيفتاده است.در تابستان۹۵، با افزايش تعداد معاملات فروش آپارتمان‌هاي مسكوني، اظهاراتي مبني بر خروج مسكن از دوره ركود و ورود به دوره پيش رونق مطرح شد اما آمارهاي بعدي منتشر شده از سوي بانك مركزي و اتحاديه مشاوران املاك اين فرضيه را با چالش جدي مواجه كرد چراكه اين آمارها حاكي از افت تعداد معاملات در پاييز بود.

براساس گزارش بانك مركزي از تحولات بازار مسكن شهر تهران در آذرماه سال‌جاري، تعداد معاملات آپارتمان‌هاي مسكوني شهر تهران در مقايسه با‌ماه قبل ۵.۱درصد و نسبت به ‌ماه مشابه سال قبل ۵.۹درصد كاهش نشان مي‌داد. از ديگر سو، حسام عقبايي، رئيس اتحاديه مشاوران املاك نيز اخيرا از كاهش معاملات مسكن كشور در دي‌ماه پرده برداشت و آن‌را بازگشت به ركود لقب داد.

  • افزايش ۶درصدي قيمت مسكن

مركز آمار ايران از معاملات انجام‌شده از طريق بنگاه‌هاي معاملات ملكي در شهر تهران در تابستان۹۵، گزارشي منتشر كرده است كه براساس آن، متوسط قيمت فروش هر مترمربع زمين يا زمين ساختمان مسكوني كلنگي ۴ميليون و ۵۴۱هزار تومان با ميانگين مساحت ۲۷۷مترمربع بوده كه نسبت به فصل قبل ۰.۲درصد كاهش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۳.۳درصد افزايش داشته‌ است. همچنين تعداد معاملات فروش زمين يا زمين ساختمان مسكوني كلنگي انجام شده نسبت به فصل قبل ۲۱.۱درصد افزايش و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۵.۳ درصد كاهش داشته است.

جدول

برمبناي اين گزارش، متوسط قيمت فروش هر مترمربع زيربناي مسكوني معامله شده از طريق بنگاه‌هاي معاملات ملكي در شهر تهران نيز ۴ميليون ۲۷۲هزار تومان بوده كه نسبت به فصل قبل ۰.۸درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۶درصد افزايش داشته است. همچنين تعداد معاملات فروش زيربناي مسكوني انجام شده در اين مدت نسبت به فصل قبل ۲۴.۹درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲۲درصد افزايش داشته است.مركز آمار در گزارش خود از افزايش ۹٫۹درصدي اجاره‌بهاي هر متر زيربناي مسكوني در تابستان۹۵ نسبت به فصل مشابه قبل خبر داده است.

طبق اعلام مركز آمار ايران، متوسط مبلغ اجاره ماهانه به‌علاوه ۳درصد وديعه پرداختي براي اجاره يك مترمربع زيربناي مسكوني معامله‌شده از طريق بنگاه‌هاي معاملات ملكي در شهر تهران۲۲۵ هزارو ۱۴۴ريال با ميانگين مساحت ۷۷مترمربع و متوسط عمر بناي ۱۳سال بوده است كه نسبت به فصل قبل ۶.۱ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۹.۹درصد افزايش داشته است. همچنين تعداد معاملات اجاره زيربناي مسكوني انجام شده در اين مدت نسبت به فصل قبل ۳۴.۲درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۴.۴درصد افزايش داشته است.


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گیلان نوین می باشد و استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است
طراحی و تولید: 40site.ir