ارتباط گیری جوانان با عالمان اصیل کلیدی ترین ارکان مقابله در جنگ نرم

نکته مهم و قابل تامل تر این است که تأکید بر جوانان فاضل نباید ما را نسبت به آنچه سرمایه های بزرگ و بی بدیلی که هم اکنون سالهای سال است در این خطه پرورش یافته اند غافل نماید حضور عالمانی مانند آیت الله دکتر رمضانی که در سطح بین المللی دارای جایگاه مناسب است و حضور ملی آن هم باعث مباهات گیلانیان است یکی از این نمونه های برجسته است.

آيت-الله-رمضاني
تاریخ انتشار : یکشنبه, ۱۶ خرداد , ۱۳۹۵

گیلان نوین ؛ آنچه انتخابات خبرگان رهبری گیلان را از سایر مناطق کشور برجسته تر نمود، حضور دو جوان مجتهد از نسل جدید روحانیون تربیت یافته در نظام مقدس جمهوری اسلامی بود. به همین دلیل است که آگاهان به فضای طلاب علوم دینی، آینده ای درخشان برای روحانیون و علماء گیلان ترسیم می نمایند. حضور دو جوان مجتهد متولد یافته در دهه شصت از یک سوء و انتخاب یکی از همان مجتهدین جوان به عنوان نماینده خبرگان رهبری دلیلی آشکار بر این مدعاست.

اما آنچه باعث نگرانی است اینکه علی رقم حضور علماء حکیم و برجسته زیاد در استان گیلان متأسفانه ارتباط گیری نسل جوان با این قشر مهم آنچنان که باید و شاید در استان گیلان برنامه ریزی نگردیده است که این ضعف باعث بروز آسیب های بسیار جدی در عرصه شبهات دینی و حتی حضور فرقه ها انحرافی در استان می باشد.

داشتن سرمایه های گرانبها زمانی مورد مباهات خواهد بود که بتوان از این سرمایه ها در جای خود به نحو شایسته استفاده نمود. قطعا صاحبان سرمایه راکد که هیچگونه بهره ای از آن ندارند با گذشت زمان به علت عدم توجه به آن دچار خسران گردیده اند.

ضعف در ارتباط گیری نسل جوان با علماء یک مشکل دو سویه است که بخشی از آن به سیستم آموزشی ارتقاء نیافته حوزه های علمیه برگشت پیدا می کند و بخش دیگر به عدم برنامه ریزی درست متولیان امور فرهنگی برای چاره اندیشی در این امر مهم مرتبط می باشد.

بی شک حضور علماء جوان و نو اندیش در بین طلاب و روحانیون گیلانی فرصتی است که می توان به راحتی بر هر دو چالش فائق آمد. زیرا از یک سوء جوانان فاضل حوزه های علمیه آگاه تر به مقتضات زمان می باشند و از سوی دیگر با هم ذات پنداری بین جوانان و نوجوان به علت فاصله کم سنی می توان به راحتی رابطه ای مناسب بین جوانان و روحانیون برقرار نمود.

نکته مهم و قابل تامل تر این است که تأکید بر جوانان فاضل نباید ما را نسبت به آنچه سرمایه های بزرگ و بی بدیلی که هم اکنون سالهای سال است در این خطه پرورش یافته اند غافل نماید حضور عالمانی مانند آیت الله دکتر رمضانی که در سطح بین المللی دارای جایگاه مناسب است و حضور ملی آن هم باعث مباهات گیلانیان است یکی از این نمونه های برجسته است.

این روزها به واسطه حضور این عالم بزرگوار در گیلان و تشکیل جلسات مستمر با جوانان و اقشار مختلف که به همت کانون ها و هیئات مردمی صورت می گیرد تشنگی روز افزون قشر جوان علی الخصوص جوانان فرهیخته را برای این نوع ارتباطات پر رنگ نموده است.

بی شک ارگان های فرهنگی علی الخصوص صدا و سیمای مرکز گیلان در این حوزه می تواند نقشی پررنگتر ایفا نماید، که امید است برای این خلأ موجود توسط این نهاد مهم چاره ای اساسی اندیشیده شود.

آنچه گفته آمد تنها نمونه ای از دریای بیکران نعمت های الهی است که در این استان نهفته است که متأسفانه در غفلت مسئولین فرهنگی استان در حال فراموشی است. نهاد هایی مانند آموزش و پرورش دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سازمان تبلیغات اسلامی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همه و همه ارگانهایی می باشند که باید با تشکیل کارگروهی در خور و شایسته شرایط مناسب را برای ارتباط گیری مناسب نسل جوان با روحانیون عالم و فاضل استان گیلان ایجاد نمایند.

بی شک توجه به این نکته اساسی که به مفاهیم اصیل دین ما مرتبط است یکی از ارکان اصلی مبارزه در جنگ نرم است که اگر به درستی در این زمینه برنامه ریزی نگردد مبارزه ای خالی از مفاهیم و شاکله مناسب خواهیم داشت و صد البته نقشه عملیاتی موفقی برای فائق آمدن در جنگ نرم که مورد تأکید مقام معظم رهبری مد ظله العالی است نخواهیم داشت.

مرتضی برگستان


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گیلان نوین می باشد و استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است
طراحی و تولید: 40site.ir