چرا نهادهای زیربط برخورد نمی کنند؟!
اجرای سند ۲۰۳۰ در یکی از مساجد رشت/ رکوردی بی سابقه و تلخ که در کشور ثبت شد!

صادق مهرشریف دانشجوی روابط عمومی در یادداشتی نوشت: همیشه دلم می گرفت وقتی در خیابان های پرزرق و برق رشت قدم می زدم و می دیدم در بیلبوردهای پررنگ و شکیل این شهر تمثال شهدای عزیز ایران اسلامی خودنمایی نمی کند! شهدای گرانقدری که آرامش و آسایش ما مرهون جانفشانی آنان بود؛ چرا در تبلیغات […]

sekolar-359x235
تاریخ انتشار : جمعه, ۲۶ خرداد , ۱۳۹۶

صادق مهرشریف دانشجوی روابط عمومی در یادداشتی نوشت:

همیشه دلم می گرفت وقتی در خیابان های پرزرق و برق رشت قدم می زدم و می دیدم در بیلبوردهای پررنگ و شکیل این شهر تمثال شهدای عزیز ایران اسلامی خودنمایی نمی کند! شهدای گرانقدری که آرامش و آسایش ما مرهون جانفشانی آنان بود؛ چرا در تبلیغات مدرن و حجیم شهر جایی ندارند؟!

اما همیشه دلم خوش بود که در مأمن گرم مساجد که بحمداله در تمام نقاط شهر گسترانیده شده اند تمثال شهدا در بهترین نقطه مسجد نصب گردیده و نور افشانی می کند و زیر لب زمزمه می کردم: تبلیغات مدرن پیشکش تان! بیلبورد و واتربند و TV شهری ارزانی خودتان! شهدا همیشه جای دنج را انتخاب می کنند و به دور از قیل و قال و شلوغی؛ جایی معنوی مانند مسجد را بر گزیده اند…

و مبالغه نورزم اینکه در تمام مساجد ایران چه شهری و روستایی و چه بالا و چه پایین شهر، تمثال شهدا جزء لاینفک تجملات معنوی مساجد به شمار می آید که الحق شناسنامه انقلاب اسلامی ما در مساجد و الهام بخش و الگو دهنده برای جوانهای مانند من هستند.

القصه چند روز پیش بود که در صفحات مجازی نامه یک جوان انقلابی را خطاب به امام جماعت یکی از مساجد شهر رشت به نام امام رضا(ع) گلسار را خواندم که گویا کمر همت بسته بود تا اینکه یکی از هیئت های مذهبی شهر را نگذارد که در شب های مبارک قدر مراسم برگزار کند!!! در یکی از بندهای نامه اشاره به عدم اجازه نصب عکس شهید منتسب به آن مسجد به دیوار همان مسجد شده بود… خیلی تعجب کردم!!! من با آنکه در نزدیکی مسجد سکونت ندارم اما قصد کردم نماز مغرب را به آنجا بروم. آنچه دیدم باورکردنی نبود؛ نه تنها عکس آن شهید معروف یعنی شهیدطلبه بزرگوار محمود غزنوی در انجا نبود بلکه عکس هیچ شهید دیگری از شهدای گرانقدر منطقه گلسار نیز در آن مسجد به چشم نمی خورد!!!

مسجد که پایگاه اصلی انقلاب و مأمن پرورش جوانان مذهبی است، و دردوران دفاع مقدس محل اعزام نیرو به جبهه هابود محل تشییع و مراسم بزرگداشت شهدای دفاع مقدس بود و در یک جمله سنگری فرهنگی است؛ اما با تأسف حتی عکس یک شهید بر دیوارهای آن نصب نبود.

چه شده است خدایا…؟! آیا این مسجد از پیکره انقلاب و جمهوری اسلامی جداست…؟! آیا متولیان این مسجد تمثال شهدا را مایه کسر شأن مسجد و کهنه گرا بودن خود می دانند؟! آیا سند ۲۰۳۰ در این مسجد به اجرا گذاشته شده که اینگونه با فرهنگ انقلابی و شهادت بیگانه شده و فاصله گرفته اند؟! چرا نهادهای زیربط مانند بنیاد شهید و امور ایثارگران، حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، کنگره شهدای استان، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج محلات از این مسجد رفع چنین قصوری را مطالبه نمی کنند و بامسببان آن برخوردنمیکنند ؟!

رخداد قابل تأملی که به گمان رکوردی تلخ در کشور است و به نام یکی از مساجد رشت ثبت گردیده است. شهر رشتی که از ۲۲۰۰ شهید تقدیم کرده به انقلاب، سهم منطقه گلسار ۱۶ شهید گلگون کفن است… چه کسانی پاسخگوی سکولار شدن مساجد اینچنینی هستند؟!

آری، تازه می فهمم که چرا مقام عظمای ولایت برای فرهنگ این کشور حاضر است جان خود را فدا کند! وقتی یک مسجد در نظام جمهوری اسلامی با فرهنگ مقدس شهادت بیگانه باشد، چه انتظاری از دانشگاه ها، ادارات دولتی و مراکز فرهنگی باید داشت…

آری؛ شهدای عزیز سرافکنده ایم که شما حاضر شدید جانتان را نثار کنید و تحمل دست کشیدن از زندگی و تمام تعلقات آن را پذیرفته اید. اما ما حتی تحمل عکس تان را در پیکره مساجد شهرمان نداریم…
فقط حماسه ۵۷ کافی نیست…
قلوب تک تک مان انقلاب می خواهد…

گیلانستان


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به گیلان نوین می باشد و استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است
طراحی و تولید: 40site.ir